کارگاه شبیه‌سازی کیفیت آب رودخانه ها با استفاده از مدل Qual2kw

برای مهندسین آب و محیط زیست


پنجشنبه 8 و جمعه 9 اسفندماه 1398
کارگاه‌های قبلی
مهلت ثبت‌نام
معرفی نرم‌افزار
w1.jpg
- مدیریت کیفیت آب رودخانه‌ها:
حفاظت و مدیریت کیفیت منابع آبی رودخانه‎ها به‌عنوان یکی از منابع طبیعی ارزشمند و دارای کارکردهای مختلف به‌ویژه در شرایط تشدید محدودیت‎های کمی منابع آب بیش از پیش حائز اهمیت است. اجرای فرآیند مدیریت کیفیت آب مستلزم اطلاع از وضعیت پایه کیفیت آب بدنه آبی، الزامات کیفیت آب بدنه مورد نظر، ظرفیت (توان) خودپالایی بدنه آبی و راهکارهای بهبود کیفیت آب است. استراتژی‌های مدیریت کیفیت آب بر اساس تصمیم‌گیری‌های پیچیده که اغلب ارزیابی اثر راهکارهای بهبود کیفیت آب از جنبه‌های مختلف بوده، انتخاب می‌شود. برای ارزیابی اثر این راهکارها و همچنین ارزیابی اثرات اجرای طرح هایی که سبب ایجاد تغییرات کمی و کیفی در شرایط پایه رودخانه خواهند شد، مدل‌های ریاضی شبیه‌سازی کیفیت آب به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
- مدل Qual2kw:
ارائه مدل‌های سری QUAL برای رودخانه توسط آژانس حفاظت محیط‌زیست آمریکا (USEPA) با مدل QUAL2E آغاز شد. بعد از QUAL2E، QUAL2EU با امکان تحلیل عدم قطعیت ارائه شد و پس از آن به ترتیب نسخه‌های جدیدتر نرم‌افزارهای سری Qual با نام‌های Qual2k و Qual2kw توسط آژانس حفاظت محیط‌زیست آمریکا ارائه شدند. Qual2kw مدل تک‌بعدی، شبیه‌سازی کیفیت آب رودخانه با جریان دائمی بوده که قادر است تغییرات کیفیت آب (19 متغیر) را به‌صورت روزانه و با گام­ زمانی کمتر از یک­ ساعت شبیه­سازی کند. در نظر گرفتن اثر گیاهان ثابت بر اکسیژن محلول، تبدیل مرگ جلبک به CBOD و همچنین امکان کالیبراسیون اتوماتیک در Qual2kw، از جمله بهبودهایی است که نسبت به نسخه‌‌های قبلی، در آن توسعه داده شده است. واسط گرافیکی برای ورود اطلاعات، اجرای مدل و مشاهده نتایج، اکسل است. به این ترتیب برای اجرای برنامه نیاز به نصب برنامه خاصی نیست و اطلاعات ورودی و نتایج خروجی همگی در اکسل قابل مشاهده است. همچنین مدل Qual2kw قادر است تغییرات را به‌صورت روزانه و با گام‌های زمانی کمتر از یک ساعت شبیه‌سازی نماید. امکان ارزیابی اثر راهکارهای بهبود کیفیت آب از جمله مزیت های قابل توجه مدل مذکور است. با استفاده از این مدل می توان راهکارهای بهبود کیفیت آب سازه ای و غیر سازه ای بسیاری را مورد ارزیابی کمی و کیفی قرار داد. برخی از این راهکارها عبارتند از: کنترل منابع آلاینده، گیاه پالایی، احداث سرریز، ایجاد آبشار جریان، هوادهی موضعی، ترقیق، لایروبی و ... علاوه براین امکان ارزیابی اثرات کیفی رودخانه در صورت اجرای  طرح های ساماندهی رودخانه، شبکه آبیاری، پرورش ماهی و ... با استفاده از مدل Qual2kw امکان پذیر می باشد.
 استقبال گسترده محققین و کارشناسان کشورهای مختلف از این مدل برای شبیه‌سازی کیفیت آب رودخانه‌های مختلف، حاکی از کارآمد بودن مدل Qual2kw در تصمیم‌گیری‌های مدیریت کیفیت آب رودخانه‌ها است. در ایران نیز در مطالعاتی که توسط سازمان ها و شرکت های مشاور و همچنین محقیقن صورت گرفته، از مدل Qual2kw استفاده شده است و مدل کیفیت آب بسیاری از رودخانه‌های بزرگ و مهم کشور از جمله: کارون، چالوس، زرینه‌رود، سیمینه‌رود، سفیدرود، زرجوب، گرگر، قره آغاج، شفا رود، شاپور، دالکی، حله، کرج، کر، کرخه، قشلاق و ... با استفاده از مدل Qual2kw ساخته شده است و در تمامی این موارد، کارکرد مدل مورد تائید محققین و کارشناسان بوده است.
جزئیات کارگاه آموزشی
سرفصل کارگاه
بخش اول : مقدمه (آشنایی با فرآیند مدیریت کیفیت آب، سینتیک واکنش‌ها، راکتورها)
بخش دوم : معادله پخش و انتقال آلودگی در رودخانه ها
بخش سوم : تشریح گام‌های مورد نیاز شبیه‌سازی کیفیت آب در بدنه‌های آبی
بخش چهارم :  آشنایی با متغیرهای کیفیت آب (منابع و مصارف)
بخش پنجم :  اندازه‌گیری متغیرهای کیفیت آب به‌صورت درجا در کارگاه
بخش ششم : آشنایی با مدل Qual2kw و مدلسازی کمی و کیفی رودخانه
  • تشریح نحوه‌ی عملکرد مدل در شبیه‌سازی هیدرولیک، دما و کیفیت آب رودخانه
  • ورود اطلاعات به مدل و هم‌زمان تشریح تمامی گزینه‌های مدل
  • شبیه‌سازی بیش از 14 متغییر کیفیت آب یکی از رودخانه‌های کشور
  • کالیبراسیون و صحت سنجی مدل
  • بررسی خطاهای احتمالی مدل و رفع و تشریح دلایل بروز خطا
  • تحلیل نتایج و خروجی ها
بخش هفتم : بررسی اثرات کمی و کیفی برخی از راهکارهای سازه ای و غیر سازه ای بهبود کیفیت آب رودخانه
تاریخ برگزاری

این کارگاه، صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه 8 و جمعه 9 اسفندماه 1398 برگزار می‌شود.

در این دو روز، کلاس راس ساعت 09:00 شروع شده و ساعت 17:00 به پایان خواهد رسید.

کلیه شرکت‌کنندگان می‌بایست 15 دقیقه قبل از شروع کلاس در محل موسسه حضور داشته باشند.

picture1.png
مدرس
مهندس محمدرضا بیگلریدانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس
گواهینامه کارگاه
گواهی پایان دوره متناسب با کیفیت انجام پروژه در سه سطح -A -B -C به کلیه شرکت کنندگان تقدیم خواهد شد.
مدرک سطح A و B مختص کسانی است که در موعد مقرر پروژه پایان دوره خود را تحویل داده اند و مدرک سطح C مختص کسانی است که صرفا در کلاس ها حضور داشته اند.
هزینه کارگاه
  • 300 هزار تومان (ثبت نام گروهی - 3 نفر و بیشتر)
  • 320 هزار تومان (ثبت نام دانشجویی)
  • 360 هزار تومان (ثبت نام آزاد)
  • 300 هزار تومان (ثبت نام غیرحضوری)
* در صورت تمایل به دریافت بسته ناهار برای 2 روز مبلغ 60 هزار تومان به صورت جداگانه و در روز برگزاری کارگاه دریافت می‌شود.
پشتیبانی

قبل از شروع دوره آموزشی لینک دانلود نرم افزار و فایل های مورد نیاز برای تمامی شرکت کنندگان ارسال می شود، همچنین شرکت کنندگان در صورت نیاز قبل از آغاز دوره با مراجعه به موسسه آب می توانند نرم افزار مربوطه را بر روی سیستم کامپیوتری خود نصب کنند.
شرکت کنندگان دوره از قبل از شروع دوره آموزشی می توانند وارد گروه تلگرامی دوره مربوطه شده و سوالات خود را پرسیده و در مباحث آن شرکت کنند.
در هنگام برگزاری دوره آموزشی، تصویر کامپیوتر به همراه صدای استاد به صورت فایل ویدئویی ضبط شده و در اختیار تمامی شرکت کنندگان قرار می گیرد. بدیهی است ، استفاده از ویدئوها تنها برای شرکت کنندگان و جهت مرور مطالب مطرح شده، مجاز است.

پذیرایی
با توجه به مدت زمان برگزاری کلاس های این کارگاه (۸ ساعت در هر روز)، در هر روز ۲ زمان استراحت کوتاه و یک زمان استراحت برای صرف ناهار و اقامه نماز درنظر گرفته شده است. در زمان استراحت های کوتاه میان وعده متنوع و مناسب و در زمان استراحت ناهار، (در صورت درخواست ناهار هنگام ثبت‌نام) ناهار بر عهده موسسه است.
پوستر دوره آموزشی
بر روی تصویر کلیک کنید
محل برگزاری
دوره های آموزشی موسسه آب دانشگاه تهران در محل این موسسه واقع در خیابان انقلاب، خیابان قدس، کوچه بهنام (فرهنگی)، پلاک ۸، طبقه دوم تشکیل می شود.
محل دقیق موسسه آب در نقشه زیر مشخص شده است.
Edit Page